Czy ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom zamieszkującym w bliźniaku? Oto pytanie, które nurtuje wielu właścicieli domów bliźniaczych, którzy chcieliby przeprowadzić prace termomodernizacyjne, aby obniżyć koszty eksploatacji i zwiększyć komfort mieszkania. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat ulgi termomodernizacyjnej oraz wyjaśnić, czy osoby mieszkające w domach bliźniaczych mogą z niej skorzystać.
Spis Treści
Ulga termomodernizacyjna – co to jest?
Ulga termomodernizacyjna to instrument finansowy, który ma na celu wspieranie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Jest to forma ulgi podatkowej, która pozwala na odliczenie od podatku dochodowego części wydatków poniesionych na prace termomodernizacyjne, np. docieplenie dachu. Ulga ta została wprowadzona w Polsce na mocy ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 1998 roku.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości mieszkalnych, a także spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe. Ulga przysługuje także osobom, które są najemcami lokali mieszkalnych, jeżeli ponoszą koszty termomodernizacji zgodnie z umową najmu.
Ulga termomodernizacyjna a domy bliźniacze
W przypadku domów bliźniaczych istotne jest ustalenie, czy są one traktowane jako odrębne nieruchomości mieszkalne, czy też jako jedna nieruchomość. Jeżeli każda z części bliźniaka posiada odrębną księgę wieczystą i jest traktowana jako samodzielna nieruchomość, to każdy z właścicieli może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej indywidualnie. Dotyczy to zarówno docieplenia dachów, jak i pozostałych czynności związanych z termoizolacją.
W sytuacji, gdy dom bliźniaczy stanowi wspólną nieruchomość dla obu właścicieli (np. wspólnota mieszkaniowa), możliwe jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej na zasadach ogólnych. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że wysokość ulgi będzie uzależniona od udziału każdego z właścicieli w nieruchomości oraz od wartości poniesionych wydatków.
Jakie prace kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej?
Jak podkreślają producenci płyt PIR, jednego z nowszych materiałów do izolacji budynku, ulga termomodernizacyjna obejmuje wydatki poniesione na prace mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynku mieszkalnego. Przykładowe prace, które kwalifikują się do ulgi, to m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja instalacji grzewczej czy montaż systemów odnawialnych źródeł energii (np. fotowoltaika).