Wyrównywanie i zagęszczanie podłoża oraz nawierzchni asfaltowych odgrywa kluczową rolę dla trwałości dróg oraz parkingów czy pasów startowych. Dlatego też bardzo ważnym sprzętem przy budowie oraz remoncie tego typu powierzchni są walce drogowe. Na rynku istnieje wybór różnego rodzaju walców, jednak jeden z nich cieszy się szczególną popularnością. Mowa tu o walcach tandemowych. Czym się one charakteryzują?
Spis Treści
Czym są walce tandemowe?
Już po samej ich nazwie można łatwo wywnioskować, co jest najważniejszą cechą walców tandemowych. Chodzi oczywiście o podwójny układ wałów, służących do wyrównywania oraz zagęszczania podłoża. Z tego powodu nazywane są one również walcami dwuwałowymi lub dwuosiowymi. Wśród najpopularniejszych producentów walców tandemowych znajdują się marki takie jak Bomag i HAMM. Ich produkty znajdziemy między innymi w ofercie firmy Bellator Firma ta specjalizującej się w sprzedaży i wynajmie maszyn drogowych i budowlanych.
Jak działa walec tandemowy?
Zadanie walca tandemowego jest bardzo proste – jest nim zagęszczenie oraz wyrównanie danego podłoża, np. ziemi lub warstwy z masy bitumicznej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wałów, które mogą oddziaływać na powierzchnię:
- statycznie – a więc wyłącznie za pomocą swojego ciężaru
- wibracyjnie – dzięki wykorzystaniu specjalnego mechanizmu, generującego drgania.
Walcowanie wibracyjne powoduje przeniesienie drgań na cząsteczki podłoża, po którym porusza się walec. To powoduje, że grunt zaczyna zachowywać się jak płyn i ulega dokładniejszemu zagęszczeniu na głębokości do nawet czterech metrów.
Walcowanie statycznie nie pozwala uzyskać takiego zagęszczenia gruntu, jednak jest bezpieczniejsze dla wierzchnich warstw podłoża. Stosuje się je do wyrównania nawierzchni z masy bitumicznej, która pod wpływem wibracji mogłaby ulec uszkodzeniu.
Poszczególne modele Walców tandemowych mogą poza tym różnić się między sobą między innymi pod względem takich parametrów jak moc, masa, szerokość wałów i dostępne funkcje.
Dlaczego walce są tak ważne?
Walce drogowe takie jak tandemowa walce HAMM odgrywają bardzo istotną rolę przy budowie dróg. Na pierwszych etapach prac wykorzystywane są do zagęszczania gruntowego podłoża, co przyczynia się do zwiększenia jego nośności i trwałości. Na etapie wykańczającym służą z kolei do wyrównywania i zagęszczania nawierzchni z masy bitumicznej. Wszystko to przekłada się na znaczące podniesienie trwałości drogi, zwiększenie jej wytrzymałości oraz poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy.